Ontario Winter Games
Sault Ste Marie, Ontario

March 15 to 19, 2000

MATT KOMMUSAAR        CHIEF OF COMPETITION
TED SUTTON            CHIEF OF COURSE
JIM THOMSON           TECHNICAL DELEGATE CCC
GREG MARK             NCD                            
DAVE BATTISON         NOD

Friday, March 17, 2000

TIME:10:00AM   WIND VEL :8 KPH   AIR  TEMP:-5 C   WEATHER  :SUNNY     
               WIND DIR :SOUTH   SNOW TEMP:-5 C   SNOW COND:HARD TRACK

JUNIOR MEN 18-19 CLASSIC 10 KM
1    BEWICK, ROB           NOD    LAURENTIAN        28:13.5
2    ZYLBERBERG, DAVID     NOD    LAURENTIAN        28:27.7
3    CAMERON, JEFF         LSSD   BIG THUNDER       28:48.6
4    HUGHSON, BYRON        SOD    MONO NORDIC       28:58.3
5    PIPER, GABE           NCD    NAKKERTOK         30:07.2
6    SAIDLA, MARTIN        NCD    NAKKERTOK         30:39.1
7    GRAY, OWEN            SOD    GEORGIAN BAY      31:05.5

JUNIOR WOMEN 18-19 CLASSIC 10 KM
1    NIGHBOR, ANDREA       NOD    NORTH BAY         31:52.8
2    DUPONT, ANDREA        NOD    PORCUPINE         33:21.1
3    MARTIN, ANDREA        NOD    PORCUPINE         34:37.7
4    DYSON, BILLEA         LSSD   LAPPE             34:47.1
5    BODE, LESLIE          LSSD   LAPPE             38:27.7
6    KALECHSTEIN, SARA     NCD    SILVER FOX        39:48.5
7    MARTIN, JOHANNA       SOD    GEORGIAN BAY      39:58.0

JUNIOR BOYS 16-17 CLASSIC 7.5 KM
1    KERSHAW, DEVON        NOD    LAURENTIAN        20:11.3
2    CROOKS, SEAN          LSSD   BIG THUNDER       21:13.6
3    MARTIN, CHRIS         NOD    PORCUPINE         21:38.2
4    LOWRY, STEVE          SOD    HARDWOOD HILLS    21:43.1
5    COPPS, MATT           NOD    PORCUPINE         22:08.2
6    FOSTER, DAVID         NOD    PORCUPINE         22:16.2
7    SEGUIN, JEFF          NOD    NORTH BAY         22:19.9
8    LOEK, JONATHON        SOD    FIT CO            22:32.7
9    MOREL, SKEETS         SOD    GEORGIAN NORDIC   22:40.4
10   FABIUS, ALISTAIR      LSSD   BIG THUNDER       22:45.6
11   BRAUL, PETER          SOD    GEORGIAN BAY      23:08.3
12   MERSICH, ANTHONY      SOD    GEORGIAN BAY      23:42.8
13   ADAMS, TIM            NCD    SILVER FOX        24:22.5
14   ANDERSON, SEAN        NCD    OTTAWA RACERS     25:18.9
15   HEISS, KRISTOPHER     NCD    OTTAWA RACERS     25:23.9
16   KOSLOWSKY, MARTIN     NCD    SILVER FOX        25:27.8
17   KOLODZIEJ, PETER      NCD    NAKKERTOK         25:42.4
18   PIPER, BEN            NCD    NAKKERTOK         25:57.5
19   WITILUK, JOHN         LSSD   BIG THUNDER       30:20.0

JUNIOR GIRLS 16-17 CLASSIC 5 KM
1    MANARIN, SOFIE        NOD    LAURENTIAN        16:08.2
2    HAYMAN, EMILY         NOD    SOO FINNISH       16:12.7
3    NIGHBOR, KIM          NOD    NORTH BAY         17:02.7
4    TARLTON, STEPHANIE    NOD    LAURENTIAN        17:32.7
5    LYNCH, COLLEEN        NOD    NORTH BAY         17:53.2
6    LYNES, EMILY          NCD    NAKKERTOK         18:05.9
7    CLEMENTS, LAURA       SOD    FIT CO            18:15.5
8    TONNER, MEAGHAN       NCD    SILVER FOX        18:28.1
9    MOREL, EMILY          SOD    GEORGIAN NORDIC   18:40.4
10   SANGSTER, EMILY       NCD    NAKKERTOK         19:04.9
11   PALMER, SARAH         NCD    OTTAWA RACERS     19:10.1
12   HUTCHINSON, ALEXA     NCD    NAKKERTOK         19:17.4
13   BOICEY, COLLEEN       NCD    OTTAWA RACERS     19:30.4
14   KRAMER, STEPHANIE     SOD    GEORGIAN NORDIC   21:05.3
15   ARMSTRONG, ADELE      SOD    GEORGIAN BAY      21:30.9
16   MASON, ADRIENNE       SOD    GEORGIAN BAY      22:05.7

JUVENILE BOYS 14-15 CLASSIC 5 KM
1    NIGHBOR, DAVID        NOD    NORTH BAY         14:39.2
2    ZYLBERBERG, JOEL      NOD    LAURENTIAN        14:54.7
3    McCARTHY, EDWARD      NCD    NAKKERTOK         15:06.3
4    McCRON, MATTHEW       NOD    SOO FINNISH       15:19.6
5    MARSHALL, BRODIE      LSSD   LAPPE             15:38.1
6    ROSCOE, TRISTAN       NCD    ORLEANS           15:43.6
7    METTAM, ROBERT        LSSD   BIG THUNDER       15:43.9
8    CROWLEY, SEAN         LSSD   BIG THUNDER       15:55.9
9    PRITCHARD, RYAN       NOD    LAURENTIAN        16:21.9
10   SAUVE, JEAN-PIERRE    NCD    SILVER FOX        16:36.9
11   WADDELL, BRENDAN      NOD    LAURENTIAN        16:54.7
12   BUTLER, CHRISTOPHER   LSSD   BIG THUNDER       17:01.3
13   CAMERON, JULIEN       LSSD   BIG THUNDER       17:59.5
14   DOWBACK, MICHAH       LSSD   LAPPE             17:59.7
15   CAMPBELL, LUC         NCD    NAKKERTOK         18:02.6
16   RHODES, COLIN         NCD    SILVER FOX        18:02.9
17   BRETT, KYLE           NCD    OTTAWA RACERS     18:07.1
18   MALEY, SHANE          LSSD   LAPPE             18:20.2
19   CHAMPION, ANDREW      SOD    GEORGIAN BAY      18:25.4
20   MASON, ANDREW         SOD    GEORGIAN BAY      18:36.1
21   FADOCK, MICHAEL       NOD    SOO FINNISH       18:37.1
22   WATSON, EAMONN        NCD    NAKKERTOK         18:49.2
23   UHLIG, NICOLAS        NOD    SOO FINNISH       20:21.6
24   DELEAN, JEFF          NOD    NORTH BAY         21:19.1
25   HARVEY, DANNY         NOD    SOO FINNISH       22:41.6
**   MORRISON, KURTIS      NOD    SOO FINNISH       DNS
**   CAMPBELL, CHRIS       NCD    ORLEANS           DNS

JUVENILE GIRLS 14-15 CLASSIC 5 KM
1    JONES, PERIANNE       NCD    NAKKERTOK         16:44.0
2    HAYMAN, SARAH         NOD    SOO FINNISH       17:52.3
3    NIEDERHAUSER, JANA    NCD    LOWNEY LAKE       18:04.1
4    DEYNE, MALLORY        NOD    PORCUPINE         18:13.1
5    LOCHHEAD, RACHAEL     NOD    NORTH BAY         18:41.6
6    KERSHAW, LINNAEA      NOD    LAURENTIAN        19:01.4
7    LYNCH, KELLY          NOD    NORTH BAY         19:21.4
8    TONNER, MALLORY       NCD    SILVER FOX        19:25.7
9    MASSICOTTE, JULIE     NOD    PORCUPINE         19:45.5
10   SCOCCHIA, LAURA       LSSD   BIG THUNDER       20:38.1
11   REITER, JESSICA       NOD    SOO FINNISH       21:00.0
12   GORDON, HILLARY       NOD    SOO FINNISH       21:17.4
13   PRIEBE, SARAH         NOD    NORTH BAY         21:29.4
14   DOOL, BERIT           LSSD   BIG THUNDER       21:38.4
15   MARSHALL, KRITJANA    LSSD   LAPPE             22:01.2
16   RUBERTO, CASY         LSSD   BIG THUNDER       22:08.3
17   BRAUL, RENATE         SOD    GEORGIAN BAY      22:28.6
18   RANTA, RIANNE         LSSD   LAPPE             22:48.2