events photos programs
results trails contact us
news links home

Ontario Cup Races 1 and 2
North Bay Nordic Ski Club
Norrth Bay, Ontario
December 28 - 29, 2003

Photo Album


                        December 28, 2003 - Freestyle Technique

                Obs. Time: 10:00am  Wind Vel: 15 km/hr   Air Temp: -2           Weather: Sunny
                                    Wind Dir: SE         Snow Temp: -3          Snow Cond: Good


                                     Midget Boys 3 K

     Final                                                                   Start   Finish  Final
     Place Name                      Bib  Club                        Lic.#  Time    Time    Time    Diff.
     ----- ------------------------- ---- --------------------------- ----- ------- ------- -------- -----
         1 Todd Inkila                 41 Lappe                               20:30 29:26.5  8:56.5         
         2 Konrad Wiltmann             44 Georgian Nordic                     22:00 31:16.5  9:16.5  0:20.0 
         3 Devon Ryan                  47 Kamview Nordic                      23:30 32:48.7  9:18.7  0:22.3 
         4 Steffan Lloyd               51 Nakkertok                           25:30 35:00.5  9:30.5  0:34.1 
         5 Jacob Heydon Thomas         42 Georgian Bay Nordic                 21:00 30:40.5  9:40.5  0:44.0 
         6 Nansen Weber                55 Nakkertok                           27:30 37:14.7  9:44.7  0:48.2 
         7 Gabe Viljakanen             46 Big Thunder                         23:00 32:53.5  9:53.5  0:57.0 
         8 Brenton Farintosh           50 North Bay Nordic            13712   25:00 34:53.7  9:53.7  0:57.2 
         9 B. J. Thompson              43 Hardwood                            21:30 31:41.8 10:11.8  1:15.3 
        10 Jimmy Gunka                 45 Big Thunder                         22:30 32:45.3 10:15.3  1:18.9 
        11 Jonathon Winter             54 North Bay Nordic            13511   27:00 37:15.6 10:15.6  1:19.1 
        12 Peter Beisel                53 Georgian Bay Nordic                 26:30 36:48.5 10:18.5  1:22.0 
        13 Spencer Hogan               52 Soo Finnish                         26:00 36:27.7 10:27.7  1:31.3 
        14 Andrew Thomas               56 Hardwood                            28:00 38:35.4 10:35.4  1:39.0 
        15 Chris Hey                   57 Laurentian Nordic                   28:30 39:06.2 10:36.2  1:39.7 
        16 Russell Hanson              38 Laurentian Nordic                   19:00 29:38.7 10:38.7  1:42.2 
        17 Andre Marchand              48 Ottawa Racers                       24:00 34:40.2 10:40.2  1:43.8 
        18 Andrew Kerr                 49 Georgian Nordic                     24:30 35:50.8 11:20.8  2:24.4 
        19 Rick-Paul Skvaridlo         40 Ottawa Racers                       20:00 31:23.3 11:23.3  2:26.9 
        20 Gus Ramonat                 37 Ottawa Racers                       18:30 30:00.1 11:30.1  2:33.7 
        21 Ryan Purdon                 39 Georgian Bay Nordic                 19:30 32:17.2 12:47.2  3:50.7 



                                     Mini-Midget Boys 3 K

     Final                                                                   Start   Finish  Final
     Place Name                      Bib  Club                        Lic.#  Time    Time    Time    Diff.
     ----- ------------------------- ---- --------------------------- ----- ------- ------- -------- -----
         1 Andrew Barbeau              72 Soo Finnish                         36:00 46:03.8 10:03.8         
         2 David Bracken               67 Porcupine Ski Runners               33:30 44:51.8 11:21.8  1:18.1 
         3 Mederik Menard              68 Blind River                         34:00 47:02.0 13:02.0  2:58.2 
         4 Daniel Kerr                 70 Georgian Nordic                     35:00 49:15.0 14:15.0  4:11.3 
         5 Ethan McGillis              71 Porcupine Ski Runners               35:30 51:15.5 15:45.5  5:41.8 
         6 Liam McGillis               69 Porcupine Ski Runners               34:30 56:24.6 21:54.6 11:50.9 




                                     Juvenile Boys 5 K

     Final                                                                   Start   Finish    Final
     Place Name                      Bib  Club                        Lic.#  Time    Time      Time    Diff.
     ----- ------------------------- ---- --------------------------- ----- ------- --------- -------- -----
         1 Luke Viljakanen            329 Big Thunder                 13753 1:02:00 1:15:47.9 13:47.9         
         2 Travis Comeau              333 Lappe                       13480 1:04:00 1:18:18.4 14:18.4  0:30.6 
         3 Brayden Jaspers            331 Big Thunder                 13656 1:03:00 1:17:21.5 14:21.5  0:33.7 
         4 Michael Somppi             338 Lappe                       13526 1:06:30 1:21:11.1 14:41.1  0:53.3 
         5 Matthew Cuddy              337 Soo Finnish                 13531 1:06:00 1:20:48.9 14:48.9  1:01.1 
         6 Chris Hamilton             316 Lappe                       13690   55:30 1:10:28.2 14:58.2  1:10.3 
         7 Ghislain de Laplante       315 Porcupine Ski Runners               55:00 1:10:02.5 15:02.5  1:14.7 
         8 Aaron Barter               322 Nakkertok                   13744   58:30 1:13:36.8 15:06.8  1:19.0 
         9 William Patterson          330 Hardwood                          1:02:30 1:17:38.6 15:08.6  1:20.8 
        10 Len Valjas                 335 Hardwood                    13610 1:05:00 1:20:18.3 15:18.3  1:30.5 
        11 Kieran Jones               336 Nakkertok                   13470 1:05:30 1:20:49.2 15:19.2  1:31.3 
        12 John Hey                   302 Ona-Wa-Su                   13698   48:30 1:03:51.0 15:21.0  1:33.2 
        13 Matthew Little             310 Ona-Wa-Su                   13708   52:30 1:07:58.9 15:28.9  1:41.0 
        14 Matt Smider                334 Laurentian Nordic           13475 1:04:30 1:20:00.4 15:30.4  1:42.5 
        15 Jacob Porter               324 North Bay Nordic            13507   59:30 1:15:02.0 15:32.0  1:44.2 
        16 John Harvey                318 Soo Finnish                         56:30 1:12:06.6 15:36.6  1:48.7 
        17 Jason Lock                 332 Hardwood                    13625 1:03:30 1:19:10.7 15:40.7  1:52.9 
        18 Tom Hums                   317 Ona-Wa-Su                   13522   56:00 1:11:55.9 15:55.9  2:08.1 
        19 Zale Apramian              311 North Bay Nordic            13509   53:00 1:09:21.7 16:21.7  2:33.9 
        20 Simon Lamarche             308 Ottawa Racers                       51:30 1:07:54.1 16:24.1  2:36.2 
        21 Eric Braul                 326 Georgian Bay Nordic         13695 1:00:30 1:17:05.1 16:35.1  2:47.3 
        22 Sean Kershaw               319 Ona-Wa-Su                   13521   57:00 1:13:35.6 16:35.6  2:47.8 
        23 David Endleman             327 Ona-Wa-Su                   13707 1:01:00 1:17:57.0 16:57.0  3:09.2 
        24 Tom Brennan                312 Nakkertok                   13696   53:30 1:10:27.6 16:57.6  3:09.8 
        25 Kyle Caverson              313 Sudbury                     no      54:00 1:10:58.4 16:58.4  3:10.6 
        26 Tessum Weber               303 Nakkertok                           49:00 1:06:12.4 17:12.4  3:24.6 
        27 Camille Cheskey            304 Highlands Nordic                    49:30 1:06:51.8 17:21.8  3:34.0 
        28 Chris Boyd                 307 Ottawa Racers                       51:00 1:08:23.3 17:23.3  3:35.5 
        29 Matthias Purdon            309 Georgian Bay Nordic         no      52:00 1:09:23.5 17:23.5  3:35.7 
        30 Stefan Ramonat             328 Ottawa Racers               13568 1:01:30 1:18:58.3 17:28.3  3:40.5 
        31 Tim Hughes                 321 Highlands Nordic                    58:00 1:15:35.6 17:35.6  3:47.7 
        32 Alexander Steele           323 Soo Finnish                         59:00 1:16:40.5 17:40.5  3:52.7 
        33 Alex Skochinski            301 Big Thunder                 13717   48:00 1:05:50.1 17:50.1  4:02.2 
        34 Paul Murray                325 Hardwood                          1:00:00 1:17:57.4 17:57.4  4:09.6 
        35 Christian Corkery          306 Nakkertok                   13741   50:30 1:08:47.5 18:17.5  4:29.7 
        36 Robbie Anderson            320 Nakkertok                           57:30 1:16:02.6 18:32.6  4:44.7 
        37 Owan Chantler              314 Georgian Nordic                     54:30 1:13:25.8 18:55.8  5:08.0 
        38 SCOTT SULLIVAN             305 Big Thunder                 13718   50:00                           


                                     Junior Girls 5 K

     Final                                                                   Start   Finish    Final
     Place Name                      Bib  Club                        Lic.#  Time    Time      Time    Diff.
     ----- ------------------------- ---- --------------------------- ----- ------- --------- -------- -----
         1 Berit Dool                 379 Lappe                       13086 1:27:00 1:42:21.0 15:21.0         
         2 Mallory Deyne              382 Porcupine Ski Runners       13061 1:28:30 1:44:00.5 15:30.5  0:09.5 
         3 Kate Brennan               386 Nakkertok                   13269 1:30:30 1:46:00.9 15:30.9  0:10.0 
         4 Katie Farrell              380 Laurentian Nordic           12706 1:27:30 1:43:54.9 16:24.9  1:04.0 
         5 Anna Geiger-Whitlock       384 Hardwood                    13324 1:29:30 1:45:58.6 16:28.6  1:07.7 
         6 Roz Lougheed               385 Hardwood                    13538 1:30:00 1:46:34.9 16:34.9  1:13.9 
         7 Bibianne Mahy              387 Porcupine Ski Runners       13316 1:31:00 1:47:44.6 16:44.6  1:23.6 
         8 Carrie VanDorp             381 Georgian Bay Nordic         13284 1:28:00 1:44:45.9 16:45.9  1:25.0 
         9 Lisa McVicar               383 Kanata                      13282 1:29:00 1:46:04.9 17:04.9  1:43.9 
        10 Sarah Cuddy                378 Soo Finnish                 13147 1:26:30 1:44:11.3 17:41.3  2:20.4 
        11 Ava Rudachyk               376 North Bay Nordic            13357 1:25:30 1:43:25.1 17:55.1  2:34.1 
        12 Nicole Patterson           373 Hardwood                    13378 1:24:00 1:42:18.8 18:18.8  2:57.9 
        13 Melissa Walden             371 Deep River                  13540 1:23:00 1:41:38.1 18:38.1  3:17.1 
        14 Rachel Herron              377 Georgian Bay Nordic         13486 1:26:00 1:45:07.9 19:07.9  3:47.0 
        15 Aleesha Mullen             374 Georgian Nordic                   1:24:30 1:43:40.2 19:10.2  3:49.2 
        16 Lisa Schneider             370 Ona-Wa-Su                   13736 1:22:30 1:43:24.2 20:54.2  5:33.2 
        17 Erica Bota                 372 Laurentian Nordic                 1:23:30 1:44:34.5 21:04.5  5:43.6 
        18 Celeste Corkery            375 Nakkertok                   13523 1:25:00 1:46:31.6 21:31.6  6:10.6 



                                     Junior Boys 8 K

-     Final                                                                   Start   Finish    Final
     Place Name                      Bib  Club                        Lic.#  Time    Time      Time    Diff.
     ----- ------------------------- ---- --------------------------- ----- ------- --------- -------- -----
         1 ROBB MARTIN                446 Porcupine Ski Runners       12921 2:10:30 2:32:16.1 21:46.1         
         2 Sven Niederhauser          436 Kanata                      13386 2:05:30 2:27:39.3 22:09.3  0:23.3 
         3 KEVIN THROOP               448 Hardwood                    13539 2:11:30 2:33:43.8 22:13.8  0:27.8 
         4 Jesse Winter               441 North Bay Nordic            13204 2:08:00 2:30:15.0 22:15.0  0:28.9 
         5 GREG FIELD                 450 Big Thunder                 13408 2:12:30 2:34:56.3 22:26.3  0:40.3 
         6 Cameron Moore              434 Hardwood                    13566 2:04:30 2:27:16.4 22:46.4  1:00.4 
         7 Harry Seaton               425 Hardwood                          2:00:00 2:23:01.6 23:01.6  1:15.6 
         8 Derek Boyd                 444 Ottawa Racers               13495 2:09:30 2:32:48.6 23:18.6  1:32.6 
         9 Matthew Schoales           429 Lappe                       13484 2:02:00 2:25:23.4 23:23.4  1:37.4 
        10 David Weiskopf             424 North Bay Nordic            13721 1:59:30 2:23:02.4 23:32.4  1:46.4 
        11 JOHN RENNIE                445 Nakkertok                   13285 2:10:00 2:33:37.9 23:37.9  1:51.9 
        12 Nick Uhlig                 430 Soo Finnish                 13149 2:02:30 2:26:10.9 23:40.9  1:54.9 
        13 Scott McCron               427 Soo Finnish                 13177 2:01:00 2:24:52.0 23:52.0  2:06.0 
        14 Victor Wiltmann            439 Georgian Nordic             13321 2:07:00 2:30:59.2 23:59.2  2:13.1 
        15 BRIAN LOCK                 449 Hardwood                    13168 2:12:00 2:35:59.7 23:59.7  2:13.7 
        16 Mike Fadock                443 Soo Finnish                 13190 2:09:00 2:33:31.3 24:31.3  2:45.2 
        17 James Larmer               438 Ona-Wa-Su                   13479 2:06:30 2:31:11.0 24:41.0  2:55.0 
        18 Brent Poppleton            426 Porcupine Ski Runners             2:00:30 2:25:11.8 24:41.8  2:55.8 
        19 Neil Greenwood             431 Soo Finnish                 13170 2:03:00 2:28:38.1 25:38.1  3:52.1 
        20 Will Burr                  432 Nakkertok                   13364 2:03:30 2:29:15.0 25:45.0  3:59.0 
        21 Ken Parry                  433 Hardwood                    13666 2:04:00 2:30:04.0 26:04.0  4:17.9 
        22 Matthew Wills              442 Hardwood                    13237 2:08:30 2:34:38.8 26:08.8  4:22.8 
        23 Peter Lobsinger            428 Hardwood                    13626 2:01:30 2:27:49.2 26:19.2  4:33.2 
        24 James Holden               437 Nakkertok                   13527 2:06:00 2:32:30.0 26:30.0  4:44.0 
        25 DAVID BADHAM               447 Hardwood                    13028 2:11:00 2:38:06.2 27:06.2  5:20.1 
        26 Robert Patterson           435 Hardwood                    13628 2:05:00 2:35:33.6 30:33.6  8:47.6 
        27 Andrew Barson              423 Peel Nordic                 no    1:59:00 2:30:55.1 31:55.1 10:09.0 
        28 MATT CAYS                  440 Hardwood                    13122 2:07:30                           



                        December 29, 2003 - Classic Technique Pursuit

          Obs. Time: 10:30am  Wind Vel: 13 km/hr   Air Temp: +3 C        Weather: Cloudy
                                  Wind Dir: S          Snow Temp: -2 C       Snow Cond: Wet

                                     Midget Boys 3 K

   Pursuit                                                                    Start Finish  Day 1   Day 2   Combine
   Place   Name                      Bib  Club                        Lic.#   Time  Time    Time    Time    Time
   ------- ------------------------- ---- --------------------------- ------ ------ ------- ------  ------- ---------
         1 TODD INKILA                 36 Lappe                               20:00 31:19.7  8:56.5 11:19.7 20:16.2 
         2 STEFFAN LLOYD               39 Nakkertok                           20:34 32:02.4  9:30.5 11:28.4 20:58.9 
         3 NANSEN WEBER                41 Nakkertok                           20:48 32:14.0  9:44.7 11:26.0 21:10.7 
         4 KONRAD WILTMANN             37 Georgian Nordic                     20:20 32:32.3  9:16.5 12:12.3 21:28.8 
         5 JACOB HEYDON THOMAS         40 Georgian Bay Nordic                 20:44 32:36.0  9:40.5 11:52.0 21:32.5 
         6 DEVON RYAN                  38 Kamview Nordic                      20:22 32:37.0  9:18.7 12:15.0 21:33.7 
         7 GABE VILJAKANEN             42 Big Thunder                         20:57 33:39.6  9:53.5 12:42.6 22:36.1 
         8 PETER BEISEL                47 Georgian Bay Nordic                 21:22 33:41.4 10:18.5 12:19.4 22:37.9 
         9 SPENCER HOGAN               48 Soo Finnish                         21:31 34:24.9 10:27.7 12:53.9 23:21.6 
        10 B. J. THOMPSON              44 Hardwood                            21:15 34:33.5 10:11.8 13:18.5 23:30.3 
        11 ANDREW THOMAS               49 Hardwood                            21:39 34:34.9 10:35.4 12:55.9 23:31.3 
        12 BRENTON FARINTOSH           43 North Bay Nordic            13712   20:57 34:36.2  9:53.7 13:39.2 23:32.9 
        13 JIMMY GUNKA                 45 Big Thunder                         21:18 34:38.1 10:15.3 13:20.1 23:35.4 
        14 JONATHON WINTER             46 North Bay Nordic            13511   21:19 34:53.1 10:15.6 13:34.1 23:49.7 
        15 ANDRE MARCHAND              51 Ottawa Racers                       21:43 34:59.0 10:40.2 13:16.0 23:56.2 
        16 RICK-PAUL SKVARIDLO         52 Ottawa Racers                       22:26 36:34.4 11:23.3 14:08.4 25:31.7 
        17 GUS RAMONAT                 53 Ottawa Racers                       22:33 36:46.7 11:30.1 14:13.7 25:43.8 
        18 RUSSELL HANSON              50 Laurentian Nordic                   21:42         10:38.7         10:38.7 
        19 RYAN PURDON                 54 Georgian Bay Nordic                 23:50         12:47.2         12:47.2 


                                     Mini-Midget Boys 3 K

   Pursuit                                                                    Start Finish  Day 1   Day 2   Combine
   Place   Name                      Bib  Club                        Lic.#   Time  Time    Time    Time    Time
   ------- ------------------------- ---- --------------------------- ------ ------ ------- ------  ------- ---------
         1 Andrew Barbeau              63 Soo Finnish                         40:00 53:00.2 10:03.8 13:00.2 23:04.0 
         2 David Bracken               64 Porcupine Ski Runners               41:18 56:45.3 11:21.8 15:27.3 26:49.1 
         3 Mederik Menard              65 Blind River                         42:58 58:50.5 13:02.0 15:52.5 28:54.5 
         4 Ethan Mcgillis              66 Porcupine Ski Runners               45:41 65:54.6 15:45.5 20:13.6 35:59.1 
         5 Liam Mcgillis               67 Porcupine Ski Runners               46:00 72:32.4 21:54.6 26:32.4 48:27.0 



                                     Juvenile Boys 5 K

     Final                                                                  Start   Finish    Day 1   Day2    Combine 
     Place Name                      Bib  Club                        Lic.# Time    Time      Time    Time    Time
     ----- ------------------------- ---- --------------------------- ----- ------- --------- ------- ------- -------
         1 Luke Viljakanen            301 Big Thunder                 13753 1:00:00 1:17:50.6 13:47.9 17:50.6 31:38.5 
         2 Travis Comeau              302 Lappe                       13480 1:00:30 1:18:31.9 14:18.4 18:01.9 32:20.3 
         3 Brayden Jaspers            303 Big Thunder                 13656 1:00:33 1:18:52.8 14:21.5 18:19.8 32:41.3 
         4 Michael Somppi             304 Lappe                       13526 1:00:53 1:19:27.9 14:41.1 18:34.9 33:16.0 
         5 Matthew Cuddy              305 Soo Finnish                 13531 1:01:01 1:19:46.4 14:48.9 18:45.4 33:34.3 
         6 John Hey                   312 Ona-Wa-Su                   13698 1:01:33 1:19:51.4 15:21.0 18:18.4 33:39.4 
         7 Matthew Little             313 Ona-Wa-Su                   13708 1:01:41 1:20:20.3 15:28.9 18:39.3 34:08.2 
         8 Ghislain De Laplante       307 Porcupine Ski Runners             1:01:14 1:20:24.6 15:02.5 19:10.6 34:13.1 
         9 Chris Hamilton             306 Lappe                       13690 1:01:10 1:20:32.5 14:58.2 19:22.5 34:20.7 
        10 Matt Smider                314 Laurentian Nordic           13475 1:01:42 1:20:35.9 15:30.4 18:53.9 34:24.3 
        11 Tom Hums                   318 Ona-Wa-Su                   13522 1:02:08 1:20:41.8 15:55.9 18:33.8 34:29.7 
        12 Len Valjas                 310 Hardwood                    13610 1:01:30 1:20:43.2 15:18.3 19:13.2 34:31.5 
        13 Jason Lock                 317 Hardwood                    13625 1:01:52 1:20:57.3 15:40.7 19:05.3 34:46.0 
        14 Jacob Porter               315 North Bay Nordic            13507 1:01:44 1:21:05.5 15:32.0 19:21.5 34:53.5 
        15 William Patterson          309 Hardwood                          1:01:20 1:21:10.4 15:08.6 19:50.4 34:59.0 
        16 John Harvey                316 Soo Finnish                       1:01:48 1:21:12.7 15:36.6 19:24.7 35:01.3 
        17 Aaron Barter               308 Nakkertok                   13744 1:01:19 1:21:24.7 15:06.8 20:05.7 35:12.5 
        18 Kieran Jones               311 Nakkertok                   13470 1:01:31 1:21:54.6 15:19.2 20:23.6 35:42.8 
        19 Sean Kershaw               322 Ona-Wa-Su                   13521 1:02:47 1:21:57.1 16:35.6 19:10.1 35:45.7 
        20 Zale Apramian              319 North Bay Nordic            13509 1:02:33 1:22:10.9 16:21.7 19:37.9 35:59.6 
        21 Tessum Weber               325 Nakkertok                         1:03:24 1:22:59.3 17:12.4 19:35.3 36:47.7 
        22 Eric Braul                 321 Georgian Bay Nordic         13695 1:02:47 1:23:07.7 16:35.1 20:20.7 36:55.8 
        23 Scott Sullivan             337 Big Thunder                       1:05:18 1:23:48.4         18:30.4         
        24 Camille Cheskey            327 Highlands Nordic                  1:03:34 1:24:03.8 17:21.8 20:29.8 37:51.6 
        25 Simon Lamarche             320 Ottawa Racers                     1:02:36 1:24:18.9 16:24.1 21:42.9 38:07.0 
        26 David Endleman             323 Ona-Wa-Su                   13707 1:03:09 1:24:21.8 16:57.0 21:12.8 38:09.8 
        27 Tom Brennan                324 Nakkertok                   13696 1:03:09 1:24:40.5 16:57.6 21:31.5 38:29.1 
        28 Tim Hughes                 330 Highlands Nordic                  1:03:47 1:25:06.4 17:35.6 21:19.4 38:55.0 
        29 Stefan Ramonat             326 Ottawa Racers               13568 1:03:30 1:25:14.1 17:28.3 21:44.1 39:12.4 
        30 Chris Boyd                 328 Ottawa Racers                     1:03:35 1:25:17.8 17:23.3 21:42.8 39:06.1 
        31 Matthias Purdon            329 Georgian Bay Nordic         no    1:03:35 1:25:20.8 17:23.5 21:45.8 39:09.3 
        32 Christian Corkery          334 Nakkertok                   13741 1:04:29 1:25:42.1 18:17.5 21:13.1 39:30.6 
        33 Paul Murray                333 Hardwood                          1:04:09 1:26:46.2 17:57.4 22:37.2 40:34.6 
        34 Alexander Steele           331 Soo Finnish                       1:03:52 1:26:55.8 17:40.5 23:03.8 40:44.3 
        35 Robbie Anderson            335 Nakkertok                         1:04:44 1:29:18.2 18:32.6 24:34.2 43:06.8 
        36 Alex Skochinski            332 Big Thunder                 13717 1:04:02 1:29:37.1 17:50.1 25:35.1 43:25.2 
        37 Owan Chantler              336 Georgian Nordic                   1:05:08 1:31:05.7 18:55.8 25:57.7 44:53.5 


                                     Junior Girls 5 K

     Final                                                                  Start   Finish    Day 1   Day2    Combine 
     Place Name                      Bib  Club                        Lic.# Time    Time      Time    Time    Time
     ----- ------------------------- ---- --------------------------- ----- ------- --------- ------- ------- -------
         1 Kate Brennan               370 Nakkertok                   13269 1:30:10 1:49:31.2 15:30.9 19:21.2 34:52.1 
         2 Mallory Deyne              369 Porcupine Ski Runners       13061 1:30:09 1:49:52.8 15:30.5 19:43.8 35:14.3 
         3 Anna Geiger-Whitlock       372 Hardwood                    13324 1:31:07 1:50:31.1 16:28.6 19:24.1 35:52.7 
         4 Berit Dool                 368 Lappe                       13086 1:30:00 1:50:49.8 15:21.0 20:49.8 36:10.8 
         5 Bibianne Mahy              374 Porcupine Ski Runners       13316 1:31:23 1:50:51.3 16:44.6 19:28.3 36:12.9 
         6 Roz Lougheed               373 Hardwood                    13538 1:31:13 1:51:01.6 16:34.9 19:48.6 36:23.5 
         7 Lisa Mcvicar               376 Kanata                      13282 1:31:43 1:51:54.2 17:04.9 20:11.2 37:16.1 
         8 Katie Farrell              371 Laurentian Nordic           12706 1:31:04 1:52:01.1 16:24.9 20:57.1 37:22.0 
         9 Carrie Vandorp             375 Georgian Bay Nordic         13284 1:31:25 1:52:35.1 16:45.9 21:10.1 37:56.0 
        10 Ava Rudachyk               378 North Bay Nordic            13357 1:32:34 1:54:13.2 17:55.1 21:39.2 39:34.3 
        11 Nicole Patterson           379 Hardwood                    13378 1:32:57 1:55:58.0 18:18.8 23:01.0 41:19.8 
        12 Sarah Cuddy                377 Soo Finnish                 13147 1:32:20 1:57:31.6 17:41.3 25:11.6 42:52.9 
        13 Melissa Walden             380 Deep River                  13540 1:33:17 1:57:40.3 18:38.1 24:23.3 43:01.4 
        14 Rachel Herron              381 Georgian Bay Nordic         13486 1:33:47 1:58:02.2 19:07.9 24:15.2 43:23.1 
        15 Lisa Schneider             383 Ona-Wa-Su                   13736 1:35:33 2:00:02.5 20:54.2 24:29.5 45:23.7 
        16 Erica Bota                 384 Laurentian Nordic                 1:35:43 2:00:16.2 21:04.5 24:33.2 45:37.7 
        17 Aleesha Mullen             382 Georgian Nordic                   1:33:49 2:02:37.4 19:10.2 28:48.4 47:58.6 
        18 Celeste Corkery            385 Nakkertok                   13523 1:36:10 2:02:49.0 21:31.6 26:39.0 48:10.6 



                                     Junior Boys  Km

     Final                                                                  Start   Finish    Day 1   Day2    Combine 
     Place Name                      Bib  Club                        Lic.# Time    Time      Time    Time    Time
     ----- ------------------------- ---- --------------------------- ----- ------- --------- ------- ------- -------
         1 Robb Martin                417 Porcupine Ski Runners       12921 2:10:00 2:36:19.6 21:46.1 26:19.6 48:05.7 
         2 Greg Field                 421 Big Thunder                 13408 2:10:40 2:36:51.2 22:26.3 26:11.2 48:37.5 
         3 Sven Niederhauser          418 Kanata                      13386 2:10:23 2:37:20.8 22:09.3 26:57.8 49:07.1 
         4 Kevin Throop               419 Hardwood                    13539 2:10:27 2:38:45.3 22:13.8 28:18.3 50:32.1 
         5 Cameron Moore              422 Hardwood                    13566 2:11:00 2:39:26.6 22:46.4 28:26.6 51:13.0 
         6 Jesse Winter               420 North Bay Nordic            13204 2:10:27 2:39:42.5 22:15.0 29:15.5 51:30.5 
         7 Derek Boyd                 424 Ottawa Racers               13495 2:11:32 2:40:13.5 23:18.6 28:41.5 52:00.1 
         8 Matthew Schoales           425 Lappe                       13484 2:11:37 2:41:01.3 23:23.4 29:24.3 52:47.7 
         9 John Rennie                427 Nakkertok                   13285 2:11:51 2:41:04.8 23:37.9 29:13.8 52:51.7 
        10 Brian Lock                 431 Hardwood                    13168 2:12:13 2:41:06.4 23:59.7 28:53.4 52:53.1 
        11 Harry Seaton               423 Hardwood                          2:11:15 2:41:10.2 23:01.6 29:55.2 52:56.8 
        12 Victor Wiltmann            430 Georgian Nordic             13321 2:12:13 2:41:47.1 23:59.2 29:34.1 53:33.3 
        13 David Weiskopf             426 North Bay Nordic            13721 2:11:46 2:41:57.7 23:32.4 30:11.7 53:44.1 
        14 Mike Fadock                432 Soo Finnish                 13190 2:12:45 2:42:18.7 24:31.3 29:33.7 54:05.0 
        15 Nick Uhlig                 428 Soo Finnish                 13149 2:11:54 2:43:06.0 23:40.9 31:12.0 54:52.9 
        16 Brent Poppleton            434 Porcupine Ski Runners             2:12:55 2:43:14.7 24:41.8 30:19.7 55:01.5 
        17 Scott Mccron               429 Soo Finnish                 13177 2:12:06 2:43:50.3 23:52.0 31:44.3 55:36.3 
        18 James Larmer               433 Ona-Wa-Su                   13479 2:12:55 2:44:02.2 24:41.0 31:07.2 55:48.2 
        19 Matthew Wills              438 Hardwood                    13237 2:14:22 2:46:02.4 26:08.8 31:40.4 57:49.2 
        20 Will Burr                  436 Nakkertok                   13364 2:13:59 2:46:38.5 25:45.0 32:39.5 58:24.5 
        21 Peter Lobsinger            439 Hardwood                    13626 2:14:33 2:47:40.6 26:19.2 33:07.6 59:26.8 
        22 Neil Greenwood             435 Soo Finnish                 13170 2:13:52 2:47:42.5 25:38.1 33:50.5 59:28.6 
        23 David Badham               441 Hardwood                    13028 2:15:20 2:48:23.0 27:06.2 33:03.0 60:09.2 
        24 Ken Parry                  437 Hardwood                    13666 2:14:17 2:49:01.3 26:04.0 34:44.3 60:48.3 
        25 James Holden               440 Nakkertok                   13527 2:14:44 2:49:49.0 26:30.0 35:05.0 61:35.0 
        26 Robert Patterson           442 Hardwood                    13628 2:16:00 2:52:10.9 30:33.6 36:10.9 66:44.5