events photos programs
results trails about us
news links home

Maple Syrup Stampede

Jocelyn Township, St. Joseph Island
February 7, 2009

The 11th annual Maple Syrup Stampede took place on St. Joseph Island on Saturday, February 7. The temperature was hovering around 0 Celsius and there were occasional periods of light drizzle. The weather conditions didn't dampen the spirits of the 63 skiers taking part in the event as most could be seen crossing the finish line with a smile on their face.

Overall winners include, Hillary Mallinger (Women's Classic), Adriane Mallinger (Girl's Classic), Spencer Hogan (Men's Classic), Liam Ortiz (Boy's Classic), Daniela Gebhart (Women's Skating) and Andrew Barbeau (Men's Skating).

As usual, a fantastic lunch was served after the events and before the awards ceremonies. The work of the organizers and volunteers is much appreciated.

Women's Skating - 20km

Place Time
1 Daniela Gebhart 1:21:18
2 Janet McLeod 1:31:49
3 Gladys Westman 1:46:21
4 Bonnie Yurich 1:48:02

Men's Skating - 20km

Place Time
1 Andrew Barbeau 1:09:42
2 Jack Carlyle 1:10:54
3 Eric Piscopo 1:14:49
4 Spencer Hogan 1:15:37
5 Steve Roedde 1:17:04
6 Detlef Bernt 1:19:39
7 Greg Prodan 1:20:06
8 Mike Jones 1:23:01
9 Julien Gastebled 1:24:33
10 Paul Barbeua 1:26:31
11 Rudy Gasparelli 1:26:44
12 Grahame Gordon 1:27:45
13 Wayne Westman 1:31:52
14 Robert Mears 1:33:17
15 Roger Goudreault 1:39:56
16 Gavin Grant 1:44:56
17 Dan Ableson 1:47:10
18 Mark Wetzl 1:48:12
19 Gary Dekock 1:50:01

Women's Classic - 7km

Place Time
1 Hilary Mallinger 25:14
2 Catherine Mallinger 25:14
3 Anya Mallinger 25:57
4 Frances Mallinger 25:59
5 Wendy Mihell 27:03
6 Marg Meincke 29:14
7 Evelyn Steele 30:44
8 Sandra Dustin 31:42
9 Wendy DeGroot 33:31
10 Fiona Ortiz 34:57
11 Mia Irvine 46:48
12 Rachelle Barbeau 51:29
13 Marg Barbeau 51:41
14 Sharon Cuddy 51:41
15 Irma Irvine 1:18:24
16 Elaine Windus

Girl's Classic - 7km

Place Time
1 Adrianne Mallinger 40:09
2 Audrey Steele 40:09
3 Erika Mihell 40:09
4 Anna Reich 40:21
5 Erin Tomie 42:25
6 Emily Hopfgartner 43:50

Men's Classic - 7km

Place Time
1 Spencer Hogan 22:00
2 Jonathon Reinke 23:18
3 Stephen Mallinger 26:23
4 Karl Zimmerman 26:41
5 Paul DeBeer 28:45
6 Rick Yurich 30:20
7 Kevin Hogan 30:50
8 Brad Phaneuf 30:52
9 David Reinke 32:42
10 Bill DeGroot 33:30
11 Travis Belsito 34:48
12 Joseph Reich 36:31
13 Jordan Reinke 37:56
14 Brandon Smith 38:46
15 Michael Irvine 44:33
16 Dan Rowlinson 50:26
17 Stewart Mole 1:04:49

Boy's Classic - 7km

Place Time
1 Liam Ortiz 25:40
2 Josiah Reinke 31:59
3 Justin Reinke 36:03
4 Brian Irvine 43:29